Genel

TSSF’den şaşırtan karar

Türkiye'de yapılacak "Dünya Kupası"nın önce tarihi değiştirildi, ardından iptal edildi. Türkiye Sualtı Federasyonu'na uluslar arası arenadan tepki geldi.

TSSF’den şaşırtan karar

Türkiye’de yapılacak “Dünya Kupası”nın önce tarihi değiştirildi, ardından iptal edildi. Türkiye Sualtı Federasyonu’na uluslar arası arenadan tepki geldi.

UHV NEWS’da yer alan habere göre TSSF bir kez tarihini değiştirdiği Dünya Kupası müsabakasını bu kez de CMAS ile aldığı ortak karar ile iptal etti. Habere göre TSSF dünya kupası müsabakasını geleneksel ODTÜ turnuvası ile  birleştirdi. 18. geleneksel ODTÜ turnuvasının dünya kupası ile birleştirilmiş gibi gösterilerek dünyanın dört bir yanından kulüpleri ve milli takımları ağırlayabileceği belirtildi. Ancak bu gelişmenin de her an değişebileceğinden endişe edilen haberde dünya kupasının ODTÜ turnuvasına evrilmesi şaşkınlık yarattığı ileri sürüldü.

TSSF Başkan Vekili Levent Ucuzal’ın aynı zamanda ODTÜ takımının yönetim kurulu üyesi olması da eleştirilere konu oldu.  Levent Ucuzal’ın her yıl düzenlediği turnuvaya maddi destek sağlamak amacıyla dünya kupasından vazgeçtiği iddiası da camiada dillendiriliyor.

İşte UHV NEWS’da yer alan o haber ve altta tercümesi

https://uwhnews.more-sport.com/the-turkish-world-cup-is-cancelled/8345/

“Önceleri 30 Temmuz – 6 Ağustos, ardından 23 – 30 Temmuz tarihleri ​​arasında Ankara’da yapılması planlanan milli takımlar arasında “Dünya Kupası” olarak bilinen müsabaka şimdi iptal edildi. CMAS ve Türkiye federasyonu karar verdi. TSSF Başkan Vekili Levent Ucuzal yaptığı açıklamada, “Ulusların ilgisizliği nedeniyle Dünya Kupası iptal edildi” dedi. Ancak TSSF (Türkiye federasyonu), “Dünya Kupası”nı başka bir turnuvaya bağlayarak, belirlenen tarihlerde yarışma düzenlemeyi planlıyor. “Biz Türkiye federasyonu olarak ODTÜ-Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile 18. GELENEKSEL UWH TURNUVASI’nı Dünya Kupası ile birleştirme kararı aldık […]. Bu şekilde Dünya Kupası kulüplere de açık olacak.” 18. geleneksel UWH turnuvası, ODTÜ Orta Doğu Teknik Üniversitesi sponsorluğunda her yıl düzenlenen sualtı hokeyi turnuvasının 18.’sidir. Bu yılki yarışma bu nedenle dünyanın dört bir yanından kulüpleri ve milli takımları ağırlayabilir. Bu başka bir değişiklik olup olmayacağını merak ediyoruz, çünkü bu değişiklikler aylardır gelişiyor.”

TSSF’den konu ile ilgili yapılan açıklama ise şöyle:

Federasyonumuzun 2022 yılı faaliyet programında yer alan ve Federasyon seçimlerinden önce İstanbul’da yapılacağı duyurulan CMAS B SINIFI DÜNYA KUPASI ETKİNLİĞİ müsabaka havuzu olarak seçilen havuzların Federasyon seçimlerinden sonra CMAS kurallarına uymadığı tespit edilmiştir. Bu sebeple bahsi geçen organizasyon 23-30 Temmuz 2022 tarihleri arasında ANKARA – ODTÜ kapalı yüzme havuzunda yapılacağı CMAS yönetimi ile mutabık kalınmış ve müsabaka hazırlıklarına başlanılmıştır.

Fakat CMAS-TSSF Sualtı Hokeyi DÜNYA KUPASI, katılım sağlayan ülke sayısının CMAS kurallarında tanımlanan minimum sayıdan az olması nedeni ile CMAS’IN ilgili komisyonu tarafından federasyonumuz ile mutabık kalınarak iptal edilmiştir.

Federasyonumuz, katılmak isteyen ülkelerin mağdur olmaması için ODTÜ ile işbirliği içerisinde organizasyonun aynı tarihlerde C Sınıfı Dünya Uluslararası ve Kulüpler Kupası olarak yapılması teklifini CMAS’A bildirilmiş olup en kısa zamanda beklenen kararın alınması ile gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

Sualtı kamuoyuna duyurulur

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu